e-jankowska

Strony internetowe tworzone z pasją

PWA

PWA, czyli Progressive Web Application, to aplikacja napisana w języku webowym (JavaScript + frameworki), która działa jak natywna aplikacja mobilna, czy desktopowa: wyświetla powiadomienia, działa w trybie offline oraz w tle, może wykorzystywać funkcje urządzenia (aparat, geolokalizacja, nawigacja gestami). Jednocześnie, w przeciwieństwie do aplikacji, nie trzeba jej pobierać.

Aplikacja napisana w PWA łączy to, co najlepsze w doświadczeniu korzystania z internetu przez przeglądarkę i przez aplikację. Tak jak przeglądarka, pozwala na łatwy dostęp bezpośrednio z wyszukiwarki i nie wymaga dodatkowych działań związanych z instalacją. Tak jak aplikacja, pozwala wykorzystać natywne funkcje urządzenia mobilnego (powiadomienia push, aparat, kody QR/kreskowe, geolokalizacja) do zwiększania zaangażowania.

Dzięki temu użytkownik może wygodnie przeglądać treści, wyszukiwać informacje, czy kupować na urządzeniu mobilnym bez konieczności instalowania dedykowanej aplikacji. Spodoba mu się też zapewne fakt, że PWA działa (w całości lub częściowo) w trybie offline oraz to, że gdy doda PWA do ekranu domowego swojego urządzenia, zajmie ona wielokrotnie mniej miejsca niż tradycyjna aplikacja mobilna.

 

Zobacz jak to działa na przykładzie naszej strony internetowej:

  1. Upewnij się, że używasz przeglądarkę Chrome na swoim urządzeniu mobilnym.
  2. Otwórz ustawienia przeglądarki (prawy górny róg).
  3. Wybierz "Dodaj do ekranu głównego".
  4. Aplikacja naszej strony, a docelowo Twojej instytucji, pojawi się na ekranie Twojego urządzenia mobilnego.